Servítková technika

Ako som skúšala techniku DECOUPAGE

Vždy som o nej počula, videla som desiatky fotografií a dokonca som v rukách držala niekoľko produktov súvisiacich s touto servítkovou technikou. A predsa, dostala som sa k činu až teraz!

Čo je to servítková technika, či dekupáž? Je to technika nalepenia servítky, zvyčajne s pekným motívom, na akýkoľvek podklad pomocou špeciálneho lepidla a laku. Zvyčajne sa spája s dizajnovým vintage štýlom uplatňovaným v bytových dekoráciách. Dekupážovať môžete rôzne skrinky, šperkovnice, škatuľky na čaj, sviečky, vázy, dokonca aj nábytok. Je len na Vás v akom štýle sa rozhodnete zariadiť si svoje bývanie. Decoupage sa spája s prípravou podkladu a niekedy aj s doplnkovými dekoračnými technikami ako je napríklad pozlacovanie. Na internete či Pintereste určite nájdete množstvo  návodov a tutoriálov ako na to. Jeden skromnejší ale predsa len môj vlastný Vám ukážem v tomto článku.

Čo budete potrebovať:

Od priateľa sa mi do rúk dostala krabička od náhradných dielov a okamžite mi napadla myšlienka na vytvorenie vintage šperkovnice.  Vrchný diel som si dala dole a zobrala do rúk štetec. Biela akrylová farba mi poslúžila ako podklad. Samozrejme, naniesť som musela niekoľko vrstiev.

Po uschnutí som si vybrala servítku so vzorom kvetín a vystrihla som si požadovaný rozmer, ktorý som potrebovala. V strede krabičky som mala výrez vhodný pre vloženie motívu. Ten som natrela špeciálnym lepidlom a lakom na dekupáž ART POTCH a priložila vystrihnutý kúsok servítky. Nechala som aplikáciu vyschnúť a pretrela som povrch servítky. Následne som bočné strany vrchného dielu ozdobila bronzovou akrylovou farbou a pomocou hubky. Ako posledné som sa zamerala na hrany a zvýraznila som ich zlatým kontúrovačom. Po uschnutí som už len finálne pretrela celý vrchný diel lepidlom a lakom na dekupáž.

Musím povedať, že mi servítková technika učarovala svojou jednoduchosťou a krásnym výsledným efektom.  V novej šperkovnici už našli svoje miesto i nové náušnice a náramok. Určite môžem túto techniku decoupage len a len odporučiť. Takže nebojte sa a skúste niečo nové i vy!

S pozdravom Vaša Diana


 

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

NWI2MD